کراتین چیست؟

موی انسان از 95% کراتین تشکیل شده است، یک پروتئین فیبری و هلیکوئیدی (به شکل مارپیچ) که بخشی از پوست و تمام زائده های آن(موی بدن، ناخن ها و غیره) را تشکیل می دهد. اساسا کراتین یک پروتئین محافظت کننده است که نسبت به انواع دیگر سلول‌هایی که بدن شما تولید می‌کند، کمتر مستعد خراشیدگی یا پارگی است. همچنین از آنجایی که کراتین در آب نامحلول است، بنابراین نفوذ ناپذیری و محافظت از مو را تضمین می کند.

اما بر اثر گذشت زمان و به دلیل آسیب های مختلفی چون رنگ و دکلره(آسیب شیمیایی)، استفاده مکرر و نادرست از اتوی مو یا سشوار (آسیب حرارتی) و … رفته رفته باعث کاهش میزان کراتین و آسیب به مو می شود.

کراتینه کردن مو

موی آسیب دیده حالت وز و گره خورده و مات و کدر به خود می گیرد، برای ترمیم آن روش های زیادی وجود دارد. یکی از روش های احیای مو و برطرف کردن آسیب ها، کراتینه کردن مو است که توسط آرایشگران و افراد متخصص انجام می گیرد. در خلال این فرایند، خلل و فرج ایجاد شده بر اثر آسیب های گوناگون روی پوسته مو (کوتیکول)، با مواد کراتینه پر می شود و علاوه بر احیا، مو ظاهری صاف و درخشان پیدا می کند.

در بازار، مواد کراتینه هم به صورت فیک و هم اورجینال به فروش می رسند، در این مقاله سعی داریم به ارائه راههای بپردازیم که در تشخیص کراتین اورجینال از فیک به شما کمک می کند، پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.کراتینه مو

تشخیص کراتین اورجینال از فیک

گام نخست در فرآیند صافی و احیای مو، انتخاب مواد مناسب و صد البته اورجینال و با کیفیت است. مواد صافی و احیا، معمولا توسط شرکت های معتبری در سطح جهان تولید و عرضه می شود. اما متاسفانه، برخی از افراد سودجو به پخش و عرضه مواد فیک می پردازند و این مواد معمولا حاوی مقادیر زیادی مواد شیمیایی و غیر استاندارد یا مواد ریباندینگ هستند که هر چند ممکن است میزان صافی بالایی در مو ایجادکنند، اما باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیری نیز می شوند. پس قبل از هر کار باید با راههایی برای تشخیص کراتین اورجینال از فیک آشنا شویم.

میزان احیا

از بارز ترین راه تشخیص کراتین اورجینال از فیک می توان به درصد احیای مو اشاره کرد، برای مثال کراتین های اورجینال معمولا با درصد احیای بالای 70 درصد عمل می کنند، اما کراتین های فیک نه تنها ممکن است هیچ گونه احیایی روی مو انجام ندهند، بلکه باعث آسیب نیز شوند. کراتین فیک در مدت کوتاهی از روی موها شسته و پاک می شود،

اما ماندگاری کراتین های اورجینال بسیار بالاست و فرد پس از کراتیه کردن موی خود با مراقبت صحیح میتواند تا مدت ها از داشتن مویی نرم و صاف لذت ببرد. ناگفته نماند مواد کراتینه فیکی که حاوی مواد ریباندینگ هستند، ماندگاری صافی آنها به دلیل تخریب پیوندهای شیمیایی دی سولفیدی در ساختار مو دایمی است اما به همان میزان آسیب های جبران ناپذیری به ساختار مو وارد می کنند. 

پس فراموش نکنید که برای داشتن موهای صاف، درخشان و سالم می بایست مواد کراتینه اصل و با کیفیت را انتخاب نموده و تشخیص کراتین اورجینال از فیک را به فردی با تجربه و مهارت بالا بسپارید. اما نشانه هایی ار این قبیل، بعد از کراتینه کردن و با گذر زمان مشخص خواهندشد، در ادامه به نشانه هایی می پردازیم که میتواند قبل از تهیه مواد صافی و احیا به شما کمک کند.

نشانه های ظاهری تشخیص کراتین اورجینال از فیک

یکی دیگر از روش های تشخیص محصولات اورجینال، بررسی ظاهر آن ست. برای مثال فرض کنید یکی از کراتین های معتبر دارای دانه های کرم رنگ است، بوی خاصی دارد یا دیگری دارای غلظت خاصی است که بهتر است پیش از تهیه مواد به عنوان یک متخصص صافی و احیا به بررسی این نشانه ها بپردازید. هر چند این شیوه تشخیص کراتین اورجینال از فیک به تجربه و مهارت بسیار بالایی بالایی نیاز دارد. و البته گاهی محصولات فیک حتی به لحاظ نشانه های ظاهری قابل تشخیص از مواد اورجینال نیستند.

متاسفانه برخی از آرایشگران غیر متعهد نیز عمدا یا سهوا از مواد فیک برای کراتینه موی استفاده می کنند. پس اگر قصد دارید موهای خود را کراتین کنید می توانید از آرایشگر خود برند کراتین مورد استفاده را بپرسید و در صورت امکان درباره برند و ویژگی های ظاهری و عملکرد آن تحقیق و بررسی کنید.

بسته بندی و علایم در ج شده روی قوطی کراتین

شاید ابتدایی ترین راه تشخیص کراتین اورجینال از فیک، بررسی قوطی کراتین با نمونه اورجینال باشد. اگر از قبل با کراتینی که می خواهید تهیه کنید آشنا هستید، هرگونه تفاوت در شکل ظاهری قوطی می تواند نشانه ای برای فیک بودن محصول باشد. در غیر این صورت می توانید با مراجعه به وبسایت کمپانی تولیدکننده و مشاهده تصویر قوطی یا بسته بندی اورجینال، نشانه ها را بررسی کنید.

هر کمپانی معتبری طبق استاندارد جهانی اطلاعاتی را برای آگاهی رسانی به مصرف کننده روی بسته بندی مواد خود درج می کند. اطلاعاتی نظیر؛ آدرس وبسایت، آدرس پستی، شماره تماس کمپانی، هولوگرام و QR کد(در صورت وجود) و …. نشانه های بسیار مناسبی برای مقایسه با نمونه اورجینال هستند. به عنوان مثال می توانید با مراجعه به آدرس وبسایت مندرج روی بسته بندی، از وجود وبسایت و همچنین اصالت کالا مطمئن شوید. در صورت مغایرت هر کدام از اطلاعات به اورجینال بودن محصول شک کنید.

اما در نظر داشته باشید که متاسفانه پر کردن مواد فیک در قوطی های اورجینال یا کپی کردن شکل ظاهری بسته بندی و اطلاعات مندرج، یکی از شیوه هایی است که افراد سودجو از آن بهره می گیرند.

کراتین مو

 

واردات فله ای مواد کراتینه فیک

متاسفانه برخی از افراد سودجو با این ادعا که مواد کراتین را از فلان کمپانی معتبر و شناخته شده جهانی وارد کرده اند و با بسته بندی و نام کمپانی خود به فروش می رسانند، به عرضه مواد فیک و تقلبی می پردازند. توجه داشته باشید که هیج کمپانی و تولیدکننده ای، مواد اولیه یا تولیدی خود را بدون نام ونشان به کشور دیگری صادر نمی کند تا با هر نام دلخواهی به فروش برسد.

مگر اعطای نمایندگی فروش، که آن هم شرایط خاص خود را دارد و با کمی تحقیق براحتی قابل استعلام است. و همچنین در صورت اعطای نمایندگی فروش، نماینده موظف است محصولات تولیدی کمپانی را به فروش برساند نه محصولی با نام دلخواه خود. پس دقت به نام مواد کراتینه و ادعای فروشنده و مقایسه آن با نام و نشان مواد اورجینال، یکی از راههایی است که می تواند در تشخیص کراتین اورجینال از فیک شما کمک کند.

مقایسه قیمت

کمی قبل از مراجعه به وبسایت کمپانی تولیدکننده به عنوان یکی از راه های تشخیص کراتین اورجینال از فیک اشاره شد. بررسی و مقایسه قیمت نیز یکی از راههایی است که می توان با مراجعه به وبسایت رسمی تولیدکننده یا وبسایت های فروش معتبر خارجی نیز ازآن استفاده کرد. اما چگونه؟

کافیست قیمت ارزی(دلار یا یورو) محصول مورد نظر خود را پیدا کنید، سپس آن را به ریال تبدیل کنید. حالا زمان مقایسه قیمت بدست آمده با قیمت موادی است که در داخل کشور قصد خرید آن را دارید. اگر این تفاوت فاحش بود و به عنوان مثال بیش از 50% ارزانتر بود، مطمئن باشید کراتین مورد نظر فیک است. اما به طور معمول تفاوت 20% الی 25% می تواند نشانه ای برای اصالت مواد باشد.

یکی از علل این تفاوت قیمت، تخفیفی است که وارد کنندگان بخاطر خرید عمده از کمپانی تولید کننده دریافت می کنند. اما توجه داشته باشید، متاسفانه افراد سودجو حتی مواد فیکی را که به صورت فله ای و بسیار ارزان تهیه می کنند، بعضا با قیمت مواد اورجینال به فروش می رسانند.

اعتماد و اطمینان به کمپانی عرضه کننده

با وجود تمام راه هایی که در بالا ذکر شد، باید گفت که متاسفانه شاید راه قطعی و صد در صدی برای تشخیص کراتین اورجینال از فیک وجود نداشته باشد و راههای ذکر شده بیشتر در تشخیص فیک بودن مواد به شما کمک خواهند کرد. اما در نهایت یک راه وجود دارد !

شما به عنوان یک متخصص صافی و احیای مو، مواد کراتین خود را از راههای مختلفی تهیه می کنید؛ خرید از اینترنت، شرکتهای پخش، مراجعه حضوری ویزیتورها، واردکنندگان و…. . شاید مطمئن ترین راه برای اطمینان خاطر از اصالت و کیفیت موادی که تهیه می کنید، اطمینان و اعتماد به مرجع خرید باشد. قبل از هر چیز سعی کنید مواد صافی و احیا را از کمپانی های معتبر و با سابقه تهیه کنید. تحقیق و بررسی درباره کمپانی که قصد خرید از آن را دارید نکته بسیار مهمی است.

کافی است با مراجعه به وبسایت یا صفحه اینستاگرام کمپانی به بررسی بازخورد مشتریان و میزان رضایت آنها بپردازید. همچنین سعی کنید مواد خود را از کمپانی تهیه کنید که علاوه بر آگاهی رسانی مدوام علمی در این حرفه، قبل و بعد از تهیه مواد کراتینه به شما مشاوره داده، از شما پشتیبانی می کند. 

  • 1 امتیاز
  • 4/5
1 امتیازX
خیلی ضعیفضعیفمعمولیخوبعالی
0%0%0%100%0%
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما
نام

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.