افرادی که موی فر یا مجعد دارند ممکن است به موی صاف علاقه داشته باشند. به همین جهت درصدد صاف کردن مو با استفاده از انواع مواد مناسب این امر بپردازند. همچنین برخی دیگر نیز برای برطرف کردن وز موی سر نیز از مواد و روش‌های صاف کردن مو استفاده می‌کنند.

مواد صافی مو انواع مختلفی دارد و روش‌های صافی مو نیز به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند.به طور کلی مواد صاف‌کننده مو به دو دسته شیمیایی و غیرشیمیایی تقسیم می‌شوند. اما روش‌های صاف کردن مو به سه وضعیت دائمی، نیمه دائمی ‌و موقتی تفکیک می‌شوند.

انواع روش‌های صاف کردن مو

موقتی

استفاده از سشوار یا اتوی مو روشی موقتی‌ و ملایم‌ترین روش برای صاف کردن مو محسوب می‌شود. در این روش به واسطه استفاده از حرارت، پیوندهای هیدروژنی ضعیف مو می‌شکند و به دلیل شکست این پیوند‌ها، زنجیره‌های کراتینی مو تغییر ساختار می‌دهند و به طور موقتی موها صاف می‌شوند. اما باید توجه داشت که در صورت استفاده مکرر و غیر اصولی از اتو یا سشوار آسیب حرارتی که به مو وارد خواهد شد می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.

انواع صافی مو

 

نیمه دائمی

کراتینه کردن مو از مشهورترین روش‌های صاف کردن مو به‌خصوص در سالیان اخیر است. در روش کراتینه، آرایشگر ابتدا سطح موهای متقاضی را به کمک لایه‌ای از کراتین مایع پوشانده و پس از آن موها را با اتو حرارت داده تا کراتین بر روی موی فرد متقاضی صافی مو تثبیت شود.

در این روش قسمت‌های ترک خورده مو و خلل و فرج مو به کمک کراتین پر شده و صافی مو حاصل می‌شود. در روش کراتینه بسته به مواد استفاده شده و دستورالعمل اجرای آن، زمان استراحت از بلافاصله الی 72 ساعت متغیر است. با توجه به تخصصی بودن فرآیند کراتینه، انتخاب نوع کراتین متناسب با وضعیت مو، اجرای صحیح و اصولی و همچنین پیروی از دستورالعمل ارائه شده از نکات مهم برای دسترسی به نتیجه مناسب هستند.

دائمی

مواد صاف‌کننده شیمیایی کلاسیک مانند ریلکسرها یا مواد ریباندینگ نیز نوعی صاف‌کننده مو هستند که به طرز غیرقابل بازگشتی با متدهای شیمیایی پیوندهای قوی دی سولفیدی مو را شکسته و آن‌ را صاف می‌کنند.

عملکرد این مواد به این صورت است که اگر موی صاف را یک نردبان در نظر بگیریم و موهای فر را به یک نردبان فنری تشبیه کنیم، پیوندهای مو به پله‌های این نردبان تشبیه خواهد شد. به همین جهت اگر این پیوندها را قطع کنیم، نردبان فنری به نردبانی صاف تبدیل خواهد شد.

در صاف‌کننده‌های شیمیایی مو، ماده‌هایی نظیر آمونیوم تیوگلیکولات و سدیم هدروکسید موجب قطع پیوندهای مو می‌شوند. متاسفانه در این روش تا زمان رویش موی جدید امکان بازگشت به حالت اولیه و طبیعی وجود ندارد. همچنین موی ریباندینگ شده در صورت دکلره شدن با آسیب های جدی مو نظیر کات شدن مو از ساقه روبرو خواهد شد.

انواع مواد طبیعی برای صاف کردن موها

اگر شما از دسته افرادی هستید که تمایل به استفاده از مواد شیمیایی ندارید، راهکارهای خانگی با مواد طبیعی برای صاف کردن مو مناسب شماست. در ادامه برخی مواد مناسب صافی مو را به شما معرفی می‌کنیم.

صافی مو

 

روغن زیتون و تخم مرغ

هر دوی این مواد از جمله موادی هستند که در بیشتر خانه‌ها وجود دارد. تخم مرغ به واسطه ساختار پروتئینی که دارد مو را نرم و سبب تغذیه آن‌ها می‌شود. دلیل ترکیب با روغن زیتون نیز نرم کنندگی روغن زیتون است که می‌تواند نتیجه‌اش مویی صاف باشد.

برای به کارگیری این مواد باید یکی الی دو عدد تخم مرغ (بسته به حجم موهایتان) با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و پس از آن موهایتان را به این مخلوط آغشته کنید. در این روش بعد از یک ساعت استراحت مواد بر روی مو باید موهایتان را بشویید.

عسل، شیر و توت فرنگی

شیر به دلیل ساختار خاصی که دارد به تنهایی یک صاف‌کننده موی مناسب است. پروتئین بالای شیر موی فرد را نرم کرده و استحکام آن را بالا می‌برد. دلیل توصیه مخلوط کردن این ماده با عسل این است که عسل نیز به نوعی خاصیت نرم‌کنندگی دارد. به همین جهت در حین استفاده از این روش رطوبت موی فرد حفظ شده و وز مو نیز برطرف می‌شود.

برای استفاده از این مواد برای صاف کردن موهایتان باید دو قاشق غذاخوری عسل را با شیر مخلوط و پس از آن توت فرنگی‌های خرد شده را به این مخلوط اضافه کنید. پس از آغشته کردن موها به این مواد، پس از 2 الی 3 ساعت استراحت موهایتان را بشویید.

آلوئه‌ورا

در صاف کردن مو با مواد طبیعی، همواره آلوئه‌ورا یکی از روش‌های شناخته شده است. آلوئه‌ورا به واسطه ساختار آنزیمی ‌که دارد موجب صافی، نرمی ‌و رشد موهای فرد می‌شود. در این روش آلوئه‌ورا به ساقه موی فرد نفوذ کرده و به واسطه آبرسانی خوب، وز موها از بین می‌رود.

برای به کارگیری این مواد در صاف کردن موی سر، باید نصف فنجان روغن گرم را با نصف فنجان ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید. پس از آن این ترکیب را بر روی موی خود مالیده و بعد از 30 الی 40 دقیقه استراحت موهایتان را بشویید.

روش‌های صاف کردن مو با آلوئه ورا

سایر مواد طبیعی مناسب صاف کردن مو

مواد زیادی هستند که می‌توانند در صاف کردن موی سر مفید واقع شوند و پیشتر چند نمونه از آن‌ها را معرفی کردیم. در صورتی که به موهایتان حساس هستید بهتر است قبل از بکارگیری روش‌های صاف کردن مو، ابتدا با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا از مناسب بودن روش پیشنهادی برای موهایتان اطمینان حاصل کنید.

 

  • 0 رتبه بندی
  • 0/5
0 رتبه بندیX
خیلی ضعیفضعیفمعمولیخوبعالی
0%0%0%0%0%
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما
نام

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.