موی سر همواره تاثیر بسزایی در زیبایی چهره فرد دارد. از همین‌رو نگهداری و محافظت از مو دغدغه بسیاری از افراد است. به همین جهت برای رسیدگی و حفاظت مناسب از موها، شناخت جنس طبیعی مو یکی از ضروریات است.

اگر شما نیز اهمیت زیادی برای مویتان قائل هستید اما نمی‌دانید جنس موی شما جزو کدام دسته است، در این مطلب برای معرفی انواع جنس طبیعی مو همراه ما باشید.

انواع جنس طبیعی مو

به طور کلی جنس موی افراد به چهار دسته اساسی تقسیم‌بندی می‌شود. این چهار دسته شامل انواع موی چرب، خشک، مختلط و همچنین معمولی است. اما این که موی شما جزو کدام یکی از این دسته‌ها است، نیازمند بررسی دقیق‌تر است. به همین جهت در ادامه مشخصات هر جنس مو را به تفکیک گردآوری کرده‌ایم تا بتوانیم در شناخت موهایتان راهنمایی مناسبی کرده باشیم.

انواع جنس طبیعی مو

موی چرب

چربی روی مو عموماً ناشی از غدد چربی داخل پوست سر است. این غده‌ها به فولیکول‌های مو متصل هستند و به همین جهت موجب چرب شدن موی سر می‌شوند. از آنجاییکه این چربی به عنوان اولین لایه وظیفه محافظت از ساقه مو را به عهده دارد، وجود آن به میزان مورد نیاز طبیعی است. اما چربی بیش از اندازه مو می‌تواند به دلیل برخی اختلالات به وجود آید. برای مثال پرکاری غدد چربی و انواع بیماری‌های غدد درون ریز می‌توانند موجب افزایش تولید هورمون‌های مردانه در فرد شود.

در موهای چرب به دلیل تراوش بالای چربی، گرد و غبار و انواع آلودگی‌هایی که در هوا وجود دارد روی مو نشسته، مو ظاهری مات و کدر به خود می گیرد و از زیبایی و سلامت ظاهری آن‌ کاسته می‌شود.

موی چرب

موی خشک

نوع دیگر جنس مو، موی خشک است. خشک بودن مو عوامل مختلفی داشته و استفاده از مواد قلیایی از جمله اصلی‌ترین علل خشکی موی سر به شمار می‌رود.
خشکی کم آسیب چندانی به مو وارد نمی‌کند، اما موی سر هر چه خشک‌تر شود، میزان شکنندگی آن نیز افزایش می‌یابد. به همین جهت افرادی که موهایشان بیش از حد خشک شده با شانه کردن یا یک

شستشوی معمولی دچار ریزش مو می‌شوند. علاوه بر شکنندگی و ریزش، احتمال شوره و موخوره در افرادی که پوست و موی بسیار خشکی دارند بیشتر وجود دارد. از نظر زیبایی شناختی نیز موهای خشک به دلیل این که چربی طبیعی پوست سر را جذب نکرده‌اند درخشندگی خود را از دست داده، از جذابیت مو کاسته می‌شود.

از جمله مواردی که سبب خشکی موی افراد شده می‌توان به:

  •  مصرف بیش از حد از مواد فرکننده، صاف کننده و انواع رنگ مو
  •  عوامل خارجی مثل نور خورشید، گرد و غبار، کلر آب استخر و …
  •  شست و شوی زیاد موها با دمای بالا
  •  عدم مراقبت مناسب از موی سر و …

اشاره کرد.

موهای خشک

موی مختلط

در این نوع مو، جنس موهای نزدیک پوست سر و ساقه مو یکسان نیستند. در جنس موی مختلط موهای نزدیک پوست سر چرب بوده در صورتی که در بخش انتهایی یعنی ساقه مو، خشکی و موخوره دیده می‌شود.

جنس موی مختلط عموماً در بانوانی دیده می‌شود که موهای بلندی دارند. نگهداری و مراقبت مناسب از این جنس مو به مراتب از سایر دیگر انواع جنس طبیعی مو سخت‌تر است. از جمله دلایل این سختی این است که اگر با شستشوی زیادی چربی موهای نزدیک پوست سر را کنترل کنیم، ممکن است موجب خشکی بیشتر ساقه‌ مو شویم. به همین جهت در موی مختلط شستشوی کف سر باید به نحوی انجام شود که قسمت‌های انتهایی مو زیاد شسته نشده و شامپو فقط مدت زمان کوتاهی را روی آن‌ بماند.

 

موی معمولی

جنس موی معمولی در واقع یک جنس موی طبیعی و متناسب است. در این نوع مو ترشح چربی متعادل بوده و همچنین موی سر نیز چربی را به خود جذب می‌کند و جلوه زیباتری دارد. پوست سر افرادی که جنس موی معمولی دارند خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن ندارد و از همین جهت بهترین جنس مو است.

صافی انواع مو

روش تشخیص جنس موی سر

برای تشخیص جنس موی سر، یک روش ساده وجود دارد. به این منظور ابتدا به حمام رفته و موی سرتان را به خوبی بشویید. سپس موهایتان را در یک حوله پیچیده و به آرامی ‌فشار دهید تا مو خشک شود. بعد از 48 ساعت از استحمام بخشی از موی خود را کنار بزنید به نحوی که فرق سرتان را ببینید.

سپس نوک انگشت خود را روی پوست سرتان بکشید. اگر بعد از این کار نوک انگشتتان به طور کامل چرب و براق شده بود، جنس موی سر شما چرب است. اما اگر هیچ اثری از چربی روی انگشتتان مشاهده نکردید، مو و پوست سر شما خشک بوده و همچنین اگر جنس موهای شما طبیعی باشد، افزون بر این که پس از کشیدن انگشت بر روی پوست سر اثری از چربی مشاهده نمی‌کنید، بلکه در هنگام ماساژ پوست نیز زبری احساس نخواهید کرد.

اهمیت حفظ سلامت مو

همانطور که پیشتر به بررسی انواع جنس مو پرداختیم، جنس موی معمولی در واقع بهترین جنس مو در میان انواع جنس طبیعی مو انسان است. حفظ این جنس مو و همچنین فعالیت متعادل غدد چربی غالباً با رعایت رژیم غذایی و بهداشت روزانه امکان پذیر است.

اما فارغ از انواع جنس مو، آسیب‌ها و بیماری‌های مو، وضعیت آن را از لحاظ سلامت تحت تاثیر قرار می‌دهد. وضعیت مو از لحاظ سلامت می‌تواند با آسیب به ساقه، آسیب به ریشه و حتی موخوره شدن بخش‌های انتهایی مو تحت تاثیر قرار بگیرد. ریزش مو نیز به نوعی بدترین آسیب موی سر است که می‌تواند به دلایل ژنتیکی یا عادات غلط اتفاق بیفتد.

به همین جهت اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که برای سلامت موی سرتان اهمیت ویژه‌ای قائل هستید، بهتر است همواره وضعیت آن را از لحاظ سلامت بررسی کنید و در مواقع خاص از یک پزشک پوست و مو مشاوره بگیرید.

 

  • 1 امتیاز
  • 1/5
1 امتیازX
خیلی ضعیفضعیفمعمولیخوبعالی
100%0%0%0%0%
دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه شما
نام

دیدگاه کاربران

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.